POLA NADZIEI

27 rudzkich placówek oświatowych wraz z Hospicjum Domowym im. św. Jana Pawła II w  Rudzie Śląskiej włączyło się w tegoroczną ogólnoświatową akcję „Pola Nadziei”. Każda z placówek otrzyma 100 cebulek, zakupionych przez zarząd rudzkiego hospicjum. W sumie stowarzyszenie kupiło ponad 4 tys. cebulek, które na wiosnę zamienią się w żonkile i zostaną rozdane za symboliczny datek, przeznaczony na działalność rudzkiego hospicjum.

W Rudzie Śląskiej żonkile będą sadzone w  najbliższą środę (19 października) od godz. 9.00 do godz. 14.00. Natomiast w akcji w Szkole Podstawowej nr 1 (godz. 13.00) oraz w Szkole Podstawowej nr 22 (godz. 14.00) wezmą udział władze miasta oraz Dorota Tobiszowska, reprezentująca zarząd hospicjum.

Chcemy, żeby ta akcja była kontynuowana w następnych latach, bowiem w ten sposób chcemy pamiętać o wszystkich podopiecznych hospicjum domowego oraz podziękować wolontariuszom, którzy bezgranicznie poświęcają się potrzebującym. Poprzez takie działania chcemy też edukować i promować ideę „godne życie, godne umieranie” – podkreśla Dorota Tobiszowska.

Działań, które prowadzi rudzkie hospicjum, nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Jedyną miarą zaangażowania członków i wolontariuszy stowarzyszenia może być dobro, empatia i szacunek, a i tego nie da się zmierzyć w żadnej dostępnej skali. Dlatego z całego serca dziękuję za tę szlachetność – podkreśla prezydent Michał Pierończyk. – Działania naszego hospicjum pięknie podsumowują słowa dr Jadwigi Pyszkowskiej, które są swoistym mottem stowarzyszenia: „Każdy ma prawo do nadziei, że los go nie doświadczy chorobą terminalną, ale równocześnie ma też prawo wierzyć, że gdy los go nie oszczędzi, ludzie go nie opuszczą” – dodaje.

Warto wspomnieć, że żonkil to symbol nadziei, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej. Przypomina on o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Z kolei celem akcji „Pola Nadziei” jest właśnie edukacja dzieci i młodzieży, uwrażliwianie ich na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka, rozwijanie umiejętności pomagania, a także propagowanie idei opieki hospicyjnej oraz wsparcie jej działalności.

„Pola Nadziei” są elementem międzynarodowego programu powołanego do życia przez  Fundację „Marie Curie” Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Są to działania podejmowane wyłącznie przez hospicja na terenie całej Europy.

Kontakt

Zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą. Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania w dni robocze w ciągu 24 godzin.